fb

Znamiona, pieprzyki, rubiny – poznaj swoją skórę

Nasza skóra się zmienia. Pod wpływem różnych czynników - leków, słońca, wieku – zaczynają pojawiać się na niej różne zmiany. Większość z nich jest całkowicie niegroźna. Warto umieć je odróżnić, tak by w odpowiednim momencie właściwie zareagować. Poznajcie najczęstsze z nich. 

Naczyniaki starcze, czyli punkty rubinowe, zmiany rubinowe

To jasnoczerwone skazy naczyniowe, które leżą bezpośrednio pod powierzchnią skóry. Pojawiają się zazwyczaj około 30-40 roku życia i są najczęściej zlokalizowane na tułowiu. Kształtem przypominają kopuły lub lekko podniesione zgrubienia. Powodem ich powstawania jest najczęściej starzenie się ścian naczyń, dlatego też nie są groźne. Zabiegi usuwania przeprowadzane są najczęściej z powodów kosmetycznych. Tradycyjnie stosuje się metody kriochirurgii, elektrochirurgii czy IPL.

Kalejdoskop znamion

Znamiona, na które potocznie mówimy pieprzyki, to pojęcie bardzo ogólne. Zaliczają się do nich różne odmiany zmian skórnych, występujących pod postacią plam, cętek, myszek w kolorze beżu, brązu, czerni, czerwieni, powstające z naczyniaków czy tkanki łącznej. Poniżej wyróżniamy te najpopularniejsze.

Znamiona barwnikowe to pieprzyki

Najczęściej spotykane. Mają kolor brązowy o rozmaitym nasyceniu – to bowiem nic innego jak skupiska komórek barwnikowych, tzw. melanocytów. Bywają płaskie lub wypukłe. Szacuje się, że przeciętny dorosły człowiek ma ich około 20. Większość z nich rozwija się w okresie dojrzewania płciowego i we wczesnym wieku dorosłym. Naszym zadaniem jest ich comiesięczna obserwacja. Kryteria przedstawiamy na końcu artykułu.

Wrodzone znamiona barwnikowe to myszki

Najczęściej istnieją już w chwili urodzin. Zwykle są rozległe, o nierównomiernej, brodawkującej powierzchni, nierzadko owłosione. Takie znamiona dość często „złośliwieją”, więc bezpieczniej je usuwać, choć nie jest to proste. Jeśli usunięcie jest trudne i kłopotliwe należy znamię bacznie obserwować i kontrolować.

Znamiona dysplastyczne

Są dużo większe niż zwykłe pieprzyki i znamiona barwnikowe. Mają nieregularny kształt, fakturę oraz kolor. W jednym znamieniu mieszają się różne odcienie brązu, różu i czerni. Znamiona dysplastyczne umiejscawiają się w różnych częściach ciała, nawet na owłosionej skórze głowy. Wymagają one szczególnej troski i uwagi - rygorystycznej ochrony przed słońcem i systematycznej obserwacji, bo dość często przybierają formę złośliwą. Trzeba pokazywać je lekarzowi, nawet co trzy miesiące. Warto więc rozważyć usunięcie takich znamion.

Usuwanie znamion

Dermatolog na podstawie oględzin zmian – ich koloru i kształtu – potrafi odróżnić te „bezpieczne” od tych, mogących przekształcić się w nowotwór. Wykorzystuje do tego dermatoskop, czyli specjalne urządzenie - lupę, dające dwudziestokrotne powiększenie. Badanie jest krótkie, bezbolesne i nieinwazyjne. W zależności od oceny, lekarz decyduje o usunięciu znamiona, a także metodzie zabiegu. Do wyboru standardowo należą: wycięcie skalpelem, operacja laserem lub elektrokoagulacja (czyli usunięcia zmiany za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości).

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli systematycznie obserwujesz swoją skórę i zauważysz, że znamię spełnia jedno z poniższych kryteriów skonsultuj się z dermatologiem:

  • jest asymetryczne ( jedna połowa znamienia nie powinna różnić się od drugiej)

  • zmieniły się jego brzegi
  • ma nierównomierny kolor
  • jego wielkość przekroczyła 5 mm średnicy
  • ogólnie zmieniło się w ciągu ostatnich 3 miesięcy (pomaga w tym fotodokumentacja)

Dzięki nowoczesnej diagnostyce łatwiej jest obserwować dynamikę rozwoju znamion i wykrywać te mogące się przerodzić się w nowotwór. Jak w przypadku większości chorób, profilaktyka stanowi najlepsze lekarstwo. Pamiętajmy, że comiesięczna samokontrola znamion i zmian na skórze pozwala wcześnie wykryć czerniaka, w stadium, gdy jest on jeszcze w pełni wyleczalny.

Jak zabezpieczyć zmiany skórne latem?

• odpowiednie, przewiewne ubranie oraz nakrycie głowy
• stosowanie kremów z filtrami UV – nad morzem i w ciepłych krajach zalecany faktor to +50
• unikanie opalania w godzinach 11-16
• zabezpieczenie skóry przed i po kąpieli

 

 

Komentarze
Polecane artykuły

Jak zadbać o skórę na lato?

Każda pora roku ma swoje zabiegi przewodnie, czyli takie, w którym warto się poddać w danym czasie. Lato to doskonały moment na odpowiednie nawilżenie skóry, która w tym okresie szczególnie narażona jest na przyspieszone starzenie. To również czas, kiedy nadmierne pocenie staje się wyjątkowo krępujące. Przedstawiamy Wam Top 3 zabiegi na lato!

Czytaj więcej

Solarium - przygotuj się na słońce - Prawda czy Fałsz?

W okresie wiosenno –letnim solaria przeżywają swoisty boom. Powód? A bo nachodzi nas przesilenie wiosenne i depresja, którą promienie skutecznie uleczą. A bo mamy ziemistą skórę, którą wstyd pokazać na ulicy. A bo zbliża się urlop, na którym trzeba mieć odrobinę choć muśniętą słońcem skórę. A bo sztuczna opalenizna uodparnia skórę na silne słońce. Gdy tymczasem…

Czytaj więcej

Piękno bierze się ze zdrowia

Badanie profilaktyczne – często termin mylnie rozumiany. Kojarzony z badaniami przesiewowymi lub tymi na wyraźne zalecenie lekarza. A prawdą jest, że ich wykonanie we właściwym czasie to przede wszystkim nasz obowiązek i zarazem święty spokój. Dzięki nim nie przeoczysz drobnych problemów ze zdrowiem i zadziałasz zanim staną się poważne. 

Czytaj więcej

Zanim wybierzesz lekarza, bądź jak James Bond!

Medycyna estetyczna cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Coraz większa jest świadomość i potrzeba zadbanego wyglądu. Pacjenci wiedzą również, że medycyna estetyczna to przede wszystkim profilaktyka i zapobieganie przedwczesnemu starzeniu oraz jego konsekwencjom. Wyposażeni w taką wiedzę ruszają po pomoc. I tu pojawia się pytanie: do kogo się udać, w czyje ręce się oddać?

Czytaj więcej

Czym jest medycyna estetyczna?

W ciągu ostatniego dziesięciolecia nastąpił znaczny wzrost zainteresowania nieoperacyjnymi, a tym samym nieinwazyjnymi metodami poprawy urody. Medycyna estetyczna uzupełniła lukę między chirurgią plastyczną i kosmetologią. Okazało się, że korekcja zmarszczek, powiększanie ust czy modelowanie policzków są możliwe bez przeprowadzania operacji plastycznych.

Czytaj więcej

Jak zadbać o usta latem?

Latem nasze usta nie mają lekko. Wiatr, piach, wysokie temperatury na zewnątrz, klimatyzacja w aucie i pomieszczeniach. Jak o nie dbać w okresie letnim? Jak je chronić i pielęgnować by w trakcie wakacji nie postarzały się o kilka lat? Mamy super propozycję :) 

Czytaj więcej

Metody na blizny i rozstępy

Rozstępy i blizny mają wiele cech wspólnych – to rozerwana z różnych przyczyn struktura skóry, będąca niekomfortowym defektem estetycznym, niezmiernie ciężkim do całkowitego usunięcia. Nie ma stuprocentowej możliwości likwidacji tego typu uszkodzeń skóry, ale z pewnością są zabiegi, które zminimalizują lub „zatuszują” problem. 

Czytaj więcej

Metody na przebarwienia

Przebarwienia czyli plamy pigmentacyjne to dla wielu osób uciążliwy i krępujący problem. Jest to również duże wyzwanie dla medycyny estetycznej, ponieważ leczenie przebarwień należy do najtrudniejszych procedur! Dlaczego? Rodzajów i przyczyn plam pigmentacyjnych jest wiele, a od prawidłowej diagnozy i doboru właściwej terapii zależy sukces leczenia.

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl