fb

Wypełniacze kwasu hialuronowego

Od dawna poszukiwano substancji, która pomogłaby zachować młody i piękny wygląd. Kiedy naukowo poznano procesy odpowiedzialne za starzenie się skóry, urodowym panaceum okrzyknięto kwas hialuronowy. Przełomem było wynalezienie technologii służącej modyfikacji naturalnego kwasu w wypełniacz aplikowany do ampułkostrzykawki. A stąd już prosto do skóry...

Właściwości kwasu hialuronowego

Kryjący się pod obco brzmiącą nazwą kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Jedną z jego podstawowych funkcji jest zdolność wiązania wody, która odpowiedzialna jest za utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia tkanek. Niestety, z upływem lat i pod wpływem ekspozycji na słońce, zawartość kwasu hialuronowego w skórze maleje, co wpływa na zmniejszenie poziomu jej nawilżenia. Włókna kolagenowe tracą elastyczność, ich liczba ulega zmniejszeniu. W efekcie skóra traci sprężystość i pojawiają się zmarszczki. Można im jednak przeciwdziałać. Doskonałe efekty uzyskuje się między innymi po zastosowaniu produktów, których skład w ponad 99% jest identyczny z naturalnym kwasem hialuronowym.

Historia kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy został wyodrębniony po raz pierwszy w 1934 roku przez Karla Meyera i Johna Palmera z ciała szklistego oka krowy. Ze względu na jego przezroczystą postać, naukowcy nadali mu nazwę pochodną od greckiego słowa hyalos, które oznacza szkło. Początkowo był on pozyskiwany m.in. z grzebieni kogucich. Rozwój nauki pozwolił na otrzymywanie kwasu hialuronowego za pomocą nowych metod biotechnologicznych. 

Wykorzystanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany obecnie w wielu dziedzinach medycyny, m.in. w ortopedii, okulistyce, ginekologii, czy urologii. W 1996 roku szwedzki naukowiec, Bengt Ågerup, związany z Universitas Regia Upsaliensis w Uppsali, stworzył unikalną formę stabilizowanego kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego, na bazie unikalnej opatentowanej technologii NASHA™. Wydarzenie to stanowiło przełom w medycynie estetycznej i zainicjowało jej intensywny rozwój.

Zastosowanie w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy do korygowania zmarszczek ma postać elastycznego żelu, którego cząsteczki zachowują się jak elementy budulcowe tkanek. Wielkości cząsteczek żelu są dopasowane do struktury tkanki danej warstwy skóry. Dzięki temu zapewniają jej wyjątkowe ujędrnienie, podniesienie i wygładzenie. Różny rozmiar cząsteczek żelu umożliwia odpowiedni dobór terapii do rodzaju i głębokości zmarszczek, co umożliwia osiągnięcie bardzo dobrego efektu estetycznego.

Rodzaje zabiegów:

 • niwelowanie zmarszczek na czole, okolicy oczu, ust, fałdów nosowo wargowych
 • powiększenia ust i podkreślenia ich konturów
 • wolumetria, czyli modelowanie owalu twarzy (okolicy policzków, brody)

Przebieg zabiegu

Każdy zabieg podania kwasu hialuronowego poprzedzony jest konsultacją lekarską. Zabieg nie zajmuje dużo czasu, przykładowo - likwidacja zmarszczek wokół ust trwa około kwadransa. Zabieg jest z reguły bezbolesny, ponieważ lekarz stosuje miejscowe znieczulenie lub preparaty kwasu hialuronowego z dodatkiem lidokainy, środka znieczulającego zabieg.

Preparat podawany jest cienkimi igłami, które zostawiają niewielkie ślady w miejscu wkłucia i redukują do minimum bolesność. Elastyczność i zdolność wiązania wody sprawia, że po wstrzyknięciu preparatu pod skórę wypełnia on i wygładza naturalnie zmarszczki. Praktycznie tuż po zabiegu pacjent zauważa efekt. Tuż po zabiegu może wrócić do codziennych obowiązków.

Efekt zabiegu

Efekt zabiegu jest natychmiastowy, ale nie permanentny. Trwałość efektu to sprawa indywidualna i zależy między innymi od wieku osoby, która poddała się zabiegowi, od jej typu skóry, czy stylu życia. Zabieg często jest powtarzany po upływie sześciu do dwunastu miesięcy od zabiegu wygładzania zmarszczek.

Przeciwskazania do zabiegu

Zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie należy wykonywać w przypadku:

 • ciąży
 • karmienia piersią
 • choroby nowotworowej
 • chorób autoimmunologicznych
 • stanów zapalnych skóry
 • uczulenia na kwas hialuronowy
 • skłonności do występowania blizn

Możliwe działania niepożądane

 • zaczerwienienie
 • świąd
 • ból w miejscu wstrzyknięcia
 • obrzęk

Objawy zazwyczaj ustępują po 2-3 dniach od zabiegu.

Bezpieczeństwo zabiegu

Kwas hialuronowy jest bezpieczny dla człowieka i od dawna używany w medycynie. Poza efektem estetycznym, poprawia uwodnienie skóry, stymuluje fibroblasty do produkcji białek, co ma znaczenie w regeneracji i odbudowie skóry. Bezpieczeństwo zabiegu jest w dużej mierze związane z dobraniem odpowiedniego preparatu, zastosowaniu odpowiedniej techniki i wykluczeniu przeciwskazań do zabiegu.

Komentarze
Polecane artykuły

Postaw na Trójkąt młodości

Kanony piękna obowiązują nie tylko w sztuce. Medycyna estetyczna też posiada swoje. Jednym z nich jest tzw. trójkąt młodości. Oznacza, że piękna i młoda twarz wpisuje się w figurę geometryczną o kształcie trójkąta, zwróconego wierzchołkiem do dołu. Widoczne jest to dzięki wyraźnie zarysowanym kościom policzkowym, zaznaczonej linii żuchwy i podbródka. Ale czy u wszystkich?

Czytaj więcej

Lekcja nawilżania

Najbardziej na świecie twoja skóra potrzebuje wody. Bez niej wysusza się, matowieje i szybciej traci gładkość. Słońce, wiatr, klimatyzacja - niestety działają rujnująco. Co możesz zrobić? Nawilżaj ją, a odwdzięczy się młodzieńczym blaskiem. Przedstawiamy 5 kroków, aby to osiągnąć! 

Czytaj więcej

Zanim wybierzesz lekarza, bądź jak James Bond!

Medycyna estetyczna cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Coraz większa jest świadomość i potrzeba zadbanego wyglądu. Pacjenci wiedzą również, że medycyna estetyczna to przede wszystkim profilaktyka i zapobieganie przedwczesnemu starzeniu oraz jego konsekwencjom. Wyposażeni w taką wiedzę ruszają po pomoc. I tu pojawia się pytanie: do kogo się udać, w czyje ręce się oddać?

Czytaj więcej

Eliksir młodości

Podejście do starzenia się w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Pojęcie ‘starzejmy się z godnością’ coraz częściej oznacza szczególne dbanie o zdrowie i wygląd niż godzenie się na zachodzące w organizmie zmiany. Żyjemy dłużej i aktywniej dlatego chcemy by nasza powierzchowność odpowiadała młodszemu, wewnętrznemu stanu ducha. Ale czy faktycznie możemy oszukać geny? 

Czytaj więcej

Czym jest medycyna estetyczna?

W ciągu ostatniego dziesięciolecia nastąpił znaczny wzrost zainteresowania nieoperacyjnymi, a tym samym nieinwazyjnymi metodami poprawy urody. Medycyna estetyczna uzupełniła lukę między chirurgią plastyczną i kosmetologią. Okazało się, że korekcja zmarszczek, powiększanie ust czy modelowanie policzków są możliwe bez przeprowadzania operacji plastycznych.

Czytaj więcej

Skinboosters – Nawilżenie dla skóry

Młodość i piękno niezmiennie kojarzy nam się z gładką, przyjemną w dotyku, nawilżoną, napiętą i sprężystą skórą. Niestety to właśnie na skórze najwcześniej widoczne są oznaki starzenia. Kobiety od wieków starają się zapobiegać zmarszczkom i utracie jędrności skóry. Najbardziej nowoczesnym sposobem rewitalizacji skóry jest zabieg Skinboosters.

Czytaj więcej

Soft lifting, totalne odmłodzenie bez skalpela!

Lifting dla większości pacjentów oznacza operacyjną korektę oznak starzenia się twarzy, a co z tym związane – dyskomfort, ból i długotrwałą rekonwalescencję. Tak jednak być nie musi.  Dla osób pragnących odmłodzić swoją twarz i szybko cieszyć się efektami zabiegu, medycyna estetyczna przygotowała Soft lifting. Efekty są spektakularne i długotrwale!

Czytaj więcej

Wolumetria – skuteczny sposób modelowania owalu twarzy

Wraz z wiekiem starzeje się nie tylko skóra, ale również inne tkanki twarzy. Stopniowo zanika podskórna tkanka tłuszczowa, szczególnie w okolicach kości policzkowych, skroni, obszaru nosowo-wargowego i ust. W efekcie twarz traci swój miękki owal, rysy wyostrzają się, a skóra słabiej podtrzymywana przez tkankę, wiotczeje. Pomoc? To wolumetria. 

Czytaj więcej

Powiększanie i modelowanie ust

Czerwone, różowe, satynowe. Muśnięte błyszczykiem lub podkreślone kredką. Są od zawsze atutem kobiecości i wizytówką całej twarzy. Piękne i kształtne to marzenie wielu kobiet. Dlatego, jeżeli natura nie obdarzyła nas pożądanym kształtem ust warto pomyśleć o zabiegu, który poprawi ich wygląd a nam samym – samopoczucie.

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl