fb

Solarium - przygotuj się na słońce - Prawda czy Fałsz?

W okresie wiosenno –letnim solaria przeżywają swoisty boom. Powód? A bo nachodzi nas przesilenie wiosenne i depresja, którą promienie skutecznie uleczą. A bo mamy ziemistą skórę, którą wstyd pokazać na ulicy. A bo zbliża się urlop, na którym trzeba mieć odrobinę choć muśniętą słońcem skórę. A bo sztuczna opalenizna uodparnia skórę na silne słońce. Gdy tymczasem…

Każdą jedną wizytą w solarium szkodzimy nie tylko wyglądowi, ale i zdrowiu. Z założenia korzystanie z tych urządzeń miało przynieść poprawę nastroju w całkowicie bezpieczny sposób. Na ówczesnym etapie wiedzy promieniowanie UVA (zawarte w lampach) było nieszkodliwe i szybko nadawało ciału złocistą opaleniznę. Niestety badania od kilku lat dowodzą, że promienie te są niebezpieczne dla skóry, a dermatolodzy biją na alarm.

Czym grozi opalanie w solarium?

• przyspieszonym starzeniem się skóry – promienie UVA działają na skórę właściwą, czyli docierają bardzo głęboko. Uszkadzają włókna kolagenu i elastyny nadające jędrność oraz gładkość. Pojawiają się wtedy przebarwienia, rozszerzone naczynka oraz zmarszczki.
• oparzeniem skóry oraz pozostałościami w postaci blizn
• niszczącym wpływem na włosy i paznokcie
• może wywołać alergię – mowa tu zarówno o lekach o działaniu fototoksycznym (niektóre antybiotyki, leki kardiologiczne, hormonalne, środki antykoncepcyjne, uspokajające), jak również o niektórych ziołach czy kosmetykach.
• rakiem skóry – to największe zagrożenie. Czerniak – jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów. W ciągu ostatnich lat diagnozuje się go coraz częściej u ludzi młodych i jest to właśnie skutek nadmiernego wystawiania się na promieniowanie UV.

Prawda i Mity...

Oczywiście w Internecie znajdziemy mnóstwo wskazówek jak korzystać z solarium w sposób ‘bezpieczny’: sprawdzając rodzaj lamp, trzymając się bezpiecznego czasu opalania (ciekawe skąd takie wytyczne?) czy zasłaniając newralgiczne obszary. Prawda jest jednak bezwzględna – po pierwsze jeśli chcemy ładniej wyglądać, to docelowo będzie akurat odwrotnie, gdyż przyspieszamy proces starzenia się skóry; po drugie z wielu względów niepotrzebnie narażamy swoje zdrowie. Jeśli marzy nam się karnacja w stylu Jennifer Lopez – czas pomyśleć o opaleniźnie w tubce. Daje świetne rezultaty, a jednocześnie jest całkowicie bezpieczna :) 

 

Komentarze
Polecane artykuły

Na czym polega starzenie się twarzy?

Starzenie się twarzy można nazwać procesem wielopoziomowym. Dotyczy on nie tylko skóry, która staje się wiotka, sucha, pokryta zmarszczkami i przebarwieniami. Leżąca pod nią tkanka podskórna staje się coraz cieńsza oraz dodatkowo przemieszcza się w dół. Mięśnie ulegają ścieńczeniu, a kości twarzoczaszki się przebudowują. Zmieniają się proporcje twarzy. Czym charakteryzują się te zmiany – dobrze wiedzieć - by zareagować w odpowiednim czasie.

Czytaj więcej

Jak zadbać o skórę na lato?

Każda pora roku ma swoje zabiegi przewodnie, czyli takie, w którym warto się poddać w danym czasie. Lato to doskonały moment na odpowiednie nawilżenie skóry, która w tym okresie szczególnie narażona jest na przyspieszone starzenie. To również czas, kiedy nadmierne pocenie staje się wyjątkowo krępujące. Przedstawiamy Wam Top 3 zabiegi na lato!

Czytaj więcej

Sucha skóra – jak się jej pozbyć?

Jędrna, gładka i elastyczna skóra jest symbolem młodości, dobrego samopoczucia i zdrowia. Niestety, każdego dnia odparowuje z niej woda przez co staje się sucha, szorstka, niejednokrotnie zaczerwieniona, a na koniec usiana drobnymi zmarszczkami. To nawracający i uciążliwy problem wielu kobiet oraz mężczyzn. Jak sobie z nią radzić? Zacznijmy od początku.

Czytaj więcej

Lekcja nawilżania

Najbardziej na świecie twoja skóra potrzebuje wody. Bez niej wysusza się, matowieje i szybciej traci gładkość. Słońce, wiatr, klimatyzacja - niestety działają rujnująco. Co możesz zrobić? Nawilżaj ją, a odwdzięczy się młodzieńczym blaskiem. Przedstawiamy 5 kroków, aby to osiągnąć! 

Czytaj więcej

Opalaj się bezpiecznie

Nie od dziś wiadomo, że słońce jest nam niezbędne do życia. Przez cały rok czekamy na urlop i liczymy wtedy na słoneczną pogodę. Dzięki słońcu poprawia się nasze samopoczucie, a w skórze zachodzi synteza witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu (nie da się jej dostarczyć w odpowiednich ilościach w pożywieniu). 

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl