fb

Piękno bierze się ze zdrowia

Badanie profilaktyczne – często termin mylnie rozumiany. Kojarzony z badaniami przesiewowymi lub tymi na wyraźne zalecenie lekarza. A prawdą jest, że ich wykonanie we właściwym czasie to przede wszystkim nasz obowiązek i zarazem święty spokój. Dzięki nim nie przeoczysz drobnych problemów ze zdrowiem i zadziałasz zanim staną się poważne. 

Okres wakacyjny sprzyja rozluźnieniu w pracy, mniejszej ilości domowych obowiązków i innych całorocznych obciążeń. Jest to doskonały czas, by pomyśleć o sobie i naprawdę o siebie zadbać. Jak? Wykonując badania profilaktyczne. To najlepsza inwestycja w siebie.


Kiedy zacząć? Zaskoczymy Cię, ale już po 20 roku życia. Wpierw skupiasz się na podstawowej profilaktyce związanej z badaniem piersi czy cytologią. Warto pamiętać o regularnych przeglądach skórnych, stomatologicznych, okulistycznych i ogólnym badaniu krwi oraz moczu. Z biegiem czasu dołącz USG piersi, RTG klatki piersiowej oraz mammografię. W wieku średnim niezbędne będzie badanie poziomu hormonów tarczycy i badanie kału na obecność krwi utajonej. W tym też czasie rekomendowane są gastroskopia i kolonoskopia. Kolejne procedury to elektrokardiogram, oznaczenie poziomu hormonów płciowych we krwi oraz badanie densytometryczne (gęstości kości). Z biegiem czasu częstotliwość badań może się zwiększyć lub poszerzyć o inne, przez nas nie wymienione - o tym decyduje na podstawie Twojego zdrowia lekarz prowadzący.

Wydaje Ci się dużo? Pamiętaj, że od tych badań może zależeć Twoje życie. Szybkie podjęcie leczenia często pozwala na 100% sukcesu terapii i całkowitego wyzdrowienia, więc warto trzymać się terminów i świadomie dbać o swoje zdrowie. Dla siebie i dla innych :)

Komentarze
Polecane artykuły

Jak zadbać o skórę na lato?

Każda pora roku ma swoje zabiegi przewodnie, czyli takie, w którym warto się poddać w danym czasie. Lato to doskonały moment na odpowiednie nawilżenie skóry, która w tym okresie szczególnie narażona jest na przyspieszone starzenie. To również czas, kiedy nadmierne pocenie staje się wyjątkowo krępujące. Przedstawiamy Wam Top 3 zabiegi na lato!

Czytaj więcej

Opalaj się bezpiecznie

Nie od dziś wiadomo, że słońce jest nam niezbędne do życia. Przez cały rok czekamy na urlop i liczymy wtedy na słoneczną pogodę. Dzięki słońcu poprawia się nasze samopoczucie, a w skórze zachodzi synteza witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu (nie da się jej dostarczyć w odpowiednich ilościach w pożywieniu). 

Czytaj więcej

Jak zrobić skuteczny demakijaż i dlaczego to takie ważne?

Delikatna skóra twarzy potrzebuje regeneracji i nawilżania. Dermatolodzy podkreślają, że kluczem do pięknej i zdrowo wyglądającej skóry jest codzienny, właściwy demakijaż. Czy wiecie, że Japonki, właścicielki idealnych skór, w tym celu używają kilkanaście kosmetyków? Stworzyły prawdziwy rytuał, któremu zawdzięczają piękną, świeżą cerę. Podpowiadamy jak to robić dobrze :)

Czytaj więcej

Zanim wybierzesz lekarza, bądź jak James Bond!

Medycyna estetyczna cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Coraz większa jest świadomość i potrzeba zadbanego wyglądu. Pacjenci wiedzą również, że medycyna estetyczna to przede wszystkim profilaktyka i zapobieganie przedwczesnemu starzeniu oraz jego konsekwencjom. Wyposażeni w taką wiedzę ruszają po pomoc. I tu pojawia się pytanie: do kogo się udać, w czyje ręce się oddać?

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl