Peeling medyczny, inaczej zwany dermopeelingiem jest aktualnie jednym z najbardziej popularnych zabiegów w gabinetach dermatologii estetycznej. Jest polecany osobom w każdym wieku. Reguluje gospodarkę łojotokową i ściąga pory u nastolatków, pomaga utrzymać gładką i promienną cerę u dwudziestolatków, po trzydziestce poprawia koloryt oraz odnawia skórę u osób dojrzałych. W szczególności polecany jest dla osób o bardzo zaniedbanej skórze, która wymaga natychmiastowej rewitalizacji.
Peeling polega na kontrolowanej korekcji defektów kosmetycznych czy chorobowych w obrębie naskórka i skóry właściwej, takich jak blizny, zmiany trądzikowe, zmarszczki, jak również przebarwienia i zaburzenia pigmentacji.
Działanie peelingów jest mało inwazyjne i wielokierunkowe. To skuteczna metoda lecznicza stosowana pojedynczo lub jako uzupełnienie innych terapii.
Naskórek składa się z kilku warstw ułożonych jedna na drugiej. Odpowiednio skomponowane mieszaniny związków i ich stężenia umożliwiają usunięcie warstw naskórka na różnej głębokości. W efekcie naskórek zaczyna się szybko odbudowywać, przy czym odnawiające się warstwy są gładsze i jaśniejsze. Peeling przywraca prawidłową strukturę skóry, poprawia jej elastyczność i nawilżenie. Widoczne jest jej wyraźne odmłodzenie i odzyskany blask.
Rezultat zabiegu zależy od jego intensywności oraz od głębokości, na jakiej występują uszkodzenia skóry. Im głębiej dociera peeling, tym więcej uszkodzeń ma szanse skorygować.
W medycynie estetycznej stosuje się zazwyczaj peelingi chemiczne oparte na preparatach kwasów:
Peelingi chemiczne mogą działać na różnej głębokości naskórka.
Peeling powierzchniowy – obejmuje swoim działaniem wierzchnie warstwy naskórka: warstwę rogową i ziarnistą.
Peeling średniogłęboki – dociera do warstwy podnaskórkowej, czyli miejsca, gdzie naskórek łączy się ze skórą właściwą. Działając w tym obszarze stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Ten rodzaj peelingu może być wykonywany wyłącznie przez lekarza.
Peeling głęboki – dociera do skóry właściwej. Ten rodzaj peelingu można porównać do zerwania całego naskórka. Może go wykonać wyłącznie lekarz.
Oprócz działania profilaktycznego, które opóźnia proces starzenia się skóry, wskazaniami do wykonania zabiegu złuszczania naskórka są:
Nie. Istnieje szereg przeciwskazań do wykonania zabiegu, do których należą:
Po zabiegu może wystąpić:
Widoczne efekty peelingu widać już po pierwszym zabiegu. Jednak najlepsze efekty osiąga się po serii 6 zabiegów.
Ciężko znaleźć osobę, która jest w pełni zadowolona z wyglądu swojej skóry. Nawet jeśli nie są to poważne mankamenty, potrafią popsuć samoocenę. Czasami makijaż to za mało. Na szczęście mamy do dyspozycji szereg bezpiecznych zabiegów medycyny estetycznej, które potrafią ująć lat i przywrócić skórze prawdziwy blask.
Nie od dziś wiadomo, że słońce jest nam niezbędne do życia. Przez cały rok czekamy na urlop i liczymy wtedy na słoneczną pogodę. Dzięki słońcu poprawia się nasze samopoczucie, a w skórze zachodzi synteza witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu (nie da się jej dostarczyć w odpowiednich ilościach w pożywieniu).
Implantacja (założenie) nici to nowy, coraz bardziej popularny zabieg stosowany w medycynie estetycznej. Rodzajów, długości, grubości i materiałów z których są wykonywane, jest kilka. Różnice dotyczą zarówno możliwości jakie dają, w postaci efektów zabiegów, jak również ceny – bo zasięg jest spory – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za pojedynczą nić. Na które nici się zdecydować i jakich rezultatów się spodziewać?
Rozszerzone naczynka to problem wielu z nas. Najczęściej winą za ich powstawanie obarcza się geny czyli rodzinną skłonność do słabości żył i kruchości ścian naczyń. Powstają na twarzy, dekolcie i nogach. Jednak jest sposób by się ich pozbyć! Laserowe likwidowanie zmian naczyniowych skutecznie poradzi sobie z tym problemem.
Rozstępy i blizny mają wiele cech wspólnych – to rozerwana z różnych przyczyn struktura skóry, będąca niekomfortowym defektem estetycznym, niezmiernie ciężkim do całkowitego usunięcia. Nie ma stuprocentowej możliwości likwidacji tego typu uszkodzeń skóry, ale z pewnością są zabiegi, które zminimalizują lub „zatuszują” problem.
Kiedy robi się cieplej, coraz częściej decydujemy się na krótkie spódniczki lub spodenki. Warto wtedy jednak szczególnie zadbać o nogi, aby czuć się naprawdę komfortowo. Oczywiście pielęgnować skórę należy zawsze i to bez względu na porę roku. Stosowanie balsamów powinno więc stać się codziennym nawykiem. Dzięki temu skóra jest dobrze nawilżona i odżywiona, odpowiednio napięta i pełna blasku. Jednak część z nas męczy się z problemem usuwania niechcianego owłosienia.
Nierówna powierzchnia skóry, czyli grudkowate rozmieszczenie tkanki podskórnej m.in. na udach, pośladkach, biodrach i brzuchu, to problem aż 80 proc. kobiet mieszkających w krajach rozwiniętych. Niestety kobiet, bo mężczyzn on prawie nie dotyczy. Wynika to z różnic w ogólnym funkcjonowaniu organizmów, jak również tendencji w odkładaniu się tłuszczu w organizmie.
Przebarwienia czyli plamy pigmentacyjne to dla wielu osób uciążliwy i krępujący problem. Jest to również duże wyzwanie dla medycyny estetycznej, ponieważ leczenie przebarwień należy do najtrudniejszych procedur! Dlaczego? Rodzajów i przyczyn plam pigmentacyjnych jest wiele, a od prawidłowej diagnozy i doboru właściwej terapii zależy sukces leczenia.
Regularne złuszczanie naskórka jest nieocenionym zabiegiem w pielęgnacji skóry - nie tylko znacznie poprawia jej wygląd, zwęża pory i niweluje przebarwienia, ale również spłyca powierzchowne zmarszczki. Najlepsze efekty uzyskamy łącząc zabiegi peelingów domowych ze specjalistycznymi, które wykonuje się w gabinetach kosmetycznych za pomocą aparatów do mikrodermabrazji.