fb

Metody na przebarwienia

Przebarwienia czyli plamy pigmentacyjne to dla wielu osób uciążliwy i krępujący problem. Jest to również duże wyzwanie dla medycyny estetycznej, ponieważ leczenie przebarwień należy do najtrudniejszych procedur! Dlaczego? Rodzajów i przyczyn plam pigmentacyjnych jest wiele, a od prawidłowej diagnozy i doboru właściwej terapii zależy sukces leczenia.

Skąd się biorą przebarwienia?

Zanim o metodach, ważne jest podsumowanie wiedzy, skąd się biorą przebarwienia, aby się ich nie nabawić. To również cenne informacje dla osób, które cieszą się efektami terapii rozjaśniających. Są dwa źródła pochodzenia plam: wewnątrzpochodne , kiedy przyczyna jest w nas (np.nadczynność lub niedoczynność tarczycy, przyjmowane tabletki antykoncepcyjne lub hormonalne, ciąża, wiek) i zewnątrzpochodne, czyli nabyte wskutek czynników zewnętrznych (np. promieniowania UV). Pewne czynniki możemy wyeliminować bądź mocno ograniczyć (np. opalanie się), a na inne nie mamy wpływu (choroby czy ciąża). Warto postawić na dobrego specjalistę, który pozwoli usunąć nie tylko skutki, w postaci ciemnych plam, ale również przyczyny ich powstawania.

Mikrodermabrazja – usuwa przebarwienia naskórkowe

Mikrodermabrazja to peeling mechaniczny, którego działanie opiera się na złuszczaniu naskórka. Zabieg polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka za pomocą strumienia mikrokryształków. Taki peeling nie jest agresywny, ale skutecznie poprawia funkcjonowanie skóry i wygładza jej niedoskonałości. Wyłącznie do stosowania tylko w przypadku bardzo płytkich przebarwień.

Peelingi medyczne – skuteczne działanie doraźne

Peeling typu Cosmelan czy Dermamelan świetnie radzi sobie z usunięciem nawet intensywnych plam i przebarwień skóry. Producent podaje, że nawet w 98 na 100 przypadków redukuje intensywność plam o 95%. Zabieg składa się z dwóch etapów – pierwszy w gabinecie lekarskim, gdzie nakładana jest specjalna maska, a drugi w domu, kiedy pacjent stosuje otrzymany krem – kontynuując terapię według zaleconego schematu. Procedura jest bezbolesna - przez kilka pierwszych dni po zabiegu skóra jest podrażniona i zaczerwieniona. Następnie występuje silne złuszczanie naskórka, które można zniwelować poprzez używanie kremów regenerujących. Cała terapia trwa około 2 miesięcy, ale w żaden sposób nie wyłącza z życia codziennego. Dodatkowo ze względu na obecność w kremie składników aktywnych takich jak retinol, witamina C i E skóra wyraźnie się odmładza. Jest ona napięta, odzyskuje blask i zdrowy wygląd. Aby cieszyć się efektami długofalowo, ważna jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniemi UV ( czyli całoroczne zabezpieczanie skóry wysokim filtrem 30+, a najlepiej unikanie słońca) , bo jeśli jej zabraknie przebarwienia wrócą.

IPL – wspomagająco lub na płytkie przebarwienia

Jest to statystycznie najczęstsze urządzenie wykorzystywane w leczeniu przebarwień. Ale czy równie skuteczne? Podczas zabiegu światło lasera nagrzewa melaninę znajdującą się w przebarwieniach, tak aby je zniszczyć. Zmiany przyjmują ciemniejszy niż na początku, lekko szarawy kolor. Zabieg trwa około 20 minut, po czym pacjent może wrócić do swoich aktywności. Najczęściej jedna procedura nie wystarczy, potrzeba od 3. do 5. powtórzeń w odstępach 3 tygodniowych. ILP z powodzeniem można zastosować, gdy mamy do czynienia z siatką drobniutkich płytkich przebarwień, opisywanych jako tzw. fotostarzenie. Dobrze się też sprawdza jako zabieg uzupełniający w terapii laserowej. W przypadku głębszych lub z powstałych z przyczyn wewnątrzpochodnych – szkoda czasu i pieniędzy…

Laser Q-Switch – najskuteczniejsza terapia

Najefektywniejszym sposobem usuwania różnego rodzaju przebarwień jest laseroterapia. Urządzeniem sprawdzającym się w tego typu kuracjach jest laser QSwitch. Leczenie pozwala nie tylko na usunięciu istniejących przebarwień, lecz także zapobiega tworzeniu się nowych. Podczas zabiegu może być odczuwalne pieczenie. W celu zapewnienia większego komfortu i przede wszystkim w celu uniknięcia przegrzania naskórka stosuje się różne formy chłodzenia, takie jak zimne żele, nadmuchy zimnego powietrza czy chłodzenie końcówki zabiegowej. Inne zalety płynące z zastosowania tego rodzaju kuracji to poprawa kolorytu i napięcia skóry, a także obkurczenie poszerzonych porów. W ciągu pierwszych kilku godzin po wykonaniu zabiegu piegi ciemnieją, przybierając kolor przypominający gorzką czekoladę. Dopiero później rozpoczyna się proces ich stopniowego złuszczania, który trwa około 2 tygodni. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zaraz po wykonaniu zabiegu stosować makijaż i maskować przebarwione miejsca. Leczenie jest długie- aby trwale usunąć powracające przebarwienia, należy wykonać około 10 zabiegów laserowych, które powinny obywać w przerwach 10–14 dni.

Przebarwienia można leczyć w każdym wieku, natomiast im ono jest młodsze, tym łatwiejsze do usunięcia. Właściwe rozpoznanie problemu jest kluczowe dla wyboru prawidłowego leczenia i dobrania odpowiednich metod. Należy pamiętać, że jedną z podstawowych metod zapobiegania przebarwieniom i ich powracaniu jest stosowanie filtrów UV i unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

 

Komentarze
Polecane artykuły

Opalaj się bezpiecznie

Nie od dziś wiadomo, że słońce jest nam niezbędne do życia. Przez cały rok czekamy na urlop i liczymy wtedy na słoneczną pogodę. Dzięki słońcu poprawia się nasze samopoczucie, a w skórze zachodzi synteza witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu (nie da się jej dostarczyć w odpowiednich ilościach w pożywieniu). 

Czytaj więcej

Zanim zdecydujesz się na tatuaż

Dla tatuaży nadeszły czasy równouprawnienia. Korzystają z nich zarówno panowie, jak i panie. Bez pardonu wkraczają na salony, dumnie prężąc się na kobiecych ramionach, plecach i kostkach. Kolorystyka i wzornictwo nieograniczone. Ozdobne rysunki, orientalne wzory, życiowe motto czy inicjały ukochanego…Według potrzeb.

Czytaj więcej

Skąd się biorą zmarszczki?

Tyle teraz wokół nich szumu... Że dobrze ich nie mieć, że dodają lat, że zdradzają brak właściwej pielęgnacji... A prawda jest taka, że większość z nas nie wie jak powstają, czym się różnią i co z nimi zrobić. Proponujemy szybką akcję edukację, po której żadna zmarszczka nie będzie Ci obca :) 

Czytaj więcej

Znamiona, pieprzyki, rubiny – poznaj swoją skórę

Nasza skóra się zmienia. Pod wpływem różnych czynników - leków, słońca, wieku – zaczynają pojawiać się na niej różne zmiany. Większość z nich jest całkowicie niegroźna. Warto umieć je odróżnić, tak by w odpowiednim momencie właściwie zareagować. Poznajcie najczęstsze z nich. 

Czytaj więcej

Laserowe zamykanie naczynek krwionośnych

Rozszerzone naczynka to problem wielu z nas. Najczęściej winą za ich powstawanie obarcza się geny czyli rodzinną skłonność do słabości żył i kruchości ścian naczyń. Powstają na twarzy, dekolcie i nogach. Jednak jest sposób by się ich pozbyć! Laserowe likwidowanie zmian naczyniowych skutecznie poradzi sobie z tym problemem.

Czytaj więcej

Metody na blizny i rozstępy

Rozstępy i blizny mają wiele cech wspólnych – to rozerwana z różnych przyczyn struktura skóry, będąca niekomfortowym defektem estetycznym, niezmiernie ciężkim do całkowitego usunięcia. Nie ma stuprocentowej możliwości likwidacji tego typu uszkodzeń skóry, ale z pewnością są zabiegi, które zminimalizują lub „zatuszują” problem. 

Czytaj więcej

Mikrodermabrazja - złuszczanie naskórka

Regularne złuszczanie naskórka jest nieocenionym zabiegiem w pielęgnacji skóry - nie tylko znacznie poprawia jej wygląd, zwęża pory i niweluje przebarwienia, ale również spłyca powierzchowne zmarszczki. Najlepsze efekty uzyskamy łącząc zabiegi peelingów domowych ze specjalistycznymi, które wykonuje się w gabinetach kosmetycznych za pomocą aparatów do mikrodermabrazji.

Czytaj więcej

Peeling medyczny

Peeling medyczny, inaczej zwany dermopeelingiem jest aktualnie jednym z najbardziej popularnych zabiegów w gabinetach dermatologii estetycznej. Jest polecany osobom w każdym wieku. Reguluje gospodarkę łojotokową i ściąga pory u nastolatków, pomaga utrzymać gładką i promienną cerę u dwudziestolatków, po trzydziestce poprawia koloryt oraz odnawia skórę u osób dojrzałych. W szczególności polecany jest dla osób o bardzo zaniedbanej skórze, która wymaga natychmiastowej rewitalizacji. 

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl