fb

Metody na blizny i rozstępy

Rozstępy i blizny mają wiele cech wspólnych – to rozerwana z różnych przyczyn struktura skóry, będąca niekomfortowym defektem estetycznym, niezmiernie ciężkim do całkowitego usunięcia. Nie ma stuprocentowej możliwości likwidacji tego typu uszkodzeń skóry, ale z pewnością są zabiegi, które zminimalizują lub „zatuszują” problem. 

Drobne blizny mogą poddać się peelingowi

Przy niewielkich zmianach potrądzikowych należy zastosować peeling medyczny zawierający TCA czyli kwas trójchlorooctowy. Jest to jedna z silniejszych substancji złuszczających na rynku – dlatego decyzję o jego wykonaniu podejmuje lekarz . Podczas zabiegu odczuwalne jest nieprzyjemne pieczenie i palenie. Doznania te można minimalizować stosując zimne okłady lub chłodząc skórę wentylatorem. Po około trzech dniach następuje łuszczenie, które trwa kolejne 3-4 dni. Kiedy proces minie zdecydowanie poprawia się koloryt i blask skóry. Liczba zabiegów uzależniona jest od rodzaju i wielkości zmian – średnio taki peeling wykonuje się co 10-14 dni, przez okres 2-3 miesięcy. Obecnie na rynku pojawiły się dwa preparaty mające w składzie kwas trójchlorooctowy, ale w nowym połączeniu z substancjami, które nie powodują zaczerwienienia ani łuszczenia. Stosuje się je podobnie, jak zwykły peeling TCA - średnio co 2 tygodnie, przez okres 2-3 miesięcy. Po takiej serii zabiegów efekt nowej skóry gwarantowany! Nowe preparaty nie są fotouczulające, dzięki czemu można wykonywać je przez cały rok, również latem.

Poważniejsze zmiany potrzebują lasera frakcyjnego...

Kolejne narzędzie wykorzystywane w eliminacji blizn czy rozstępów to laser frakcyjny. Za pomocą głowicy lekarz „dziurkuje” około 20-25% leczonej powierzchni skóry. Dzięki temu zachowuje pozostałe 75-80% nienaruszonej zdrowej skóry, która potrzebna jest do przebudowy kolagenu i szybkiego gojenia. Zabieg jest dość bolesny, dlatego wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, lub przy zastosowaniu zewnętrznych aparatów schładzających skórę. Po zabiegu występują przez 2 dni zaczerwienienie i drobne strupki, które można ukryć pod makijażem. Pierwsze efekty zabiegu pojawią się po 2-3 tygodniach, a potem efekt napięcia i pogrubienia skóry będzie się jeszcze wzmacniał. Optymalna liczba zabiegów zależy od stopnia zniszczenia skóry oraz od pożądanego efektu końcowego: świeże blizny czy rozstępy wymagają średnio 2-3 sesji, stare więcej - 8-10.

…w połączeniu z radiofrekwencją mikroigłową

Jest to dosyć nowa, ale odnosząca spore sukcesy metoda walki z bliznami i rozstępami. Zabieg polega na nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry głowicą wyposażoną w kilkadziesiąt mikroigieł. Dzięki temu skóra uruchamia procesy naprawcze – powstaje mnóstwo nowych komórek, które tworzą kolagen, włókna skręcają się i zagęszczają, powstają między nimi nowe wiązania. Stopniowo odbudowuje się struktura skóry. Zabieg trwa około 30- 40 minut, a dzięki wcześniejszemu znieczuleniu pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort. Po terapii skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta, co mija w ciągu kilkunastu minut. Na drugi dzień można powrócić do normalnej aktywności. Liczba zabiegów jest uzależniona od stanu wyjściowego, wieku blizny czy rozstępu, oraz ich zasięgu – średnio wykonuje się 2-4 sesje.

A dla odważnych dermabrazja!

Dermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej, przy pomocy tarczy diamentowej. Zabieg jest krwawy, odczuwalny, wymaga 2-3 tygodni rekonwalescencji (czytaj urlopu w domu)… ale i niesamowicie skuteczny! Poprawia wygląd skóry, redukuje zmarszczki, niweluje bądź wyraźnie spłyca rozstępy, blizny pooperacyjne czy trądzikowe. Na obszarze poddanym zabiegowi produkuje się nowy kolagen, który wygładza i odmładza skórę. Sam zabieg nie jest długi – trwa maksymalnie do dwóch godzin, po czym zakładane są specjalne opatrunki. Następnie przez kilka tygodni należy szczególnie dbać o skórę - aż do momentu całkowitego zagojenia się skóry. Ponadto, przez kilka miesięcy trzeba unikać ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Zabieg jest odradzany osobom: podatnym na przebarwienia skóry i długie gojenie się ran, z aktywnym trądzikiem czy z tendencją do bliznowacenia.

Blizny czy rozstępy to prawdziwe wyzwanie dla lekarza. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty, najskuteczniejsze są techniki łączone, a żeby i one odniosły skutek należy działać jak najszybciej! Im młodsza blizna czy rozstęp, tym większa szansa na uzyskanie zadowalającego rezultatu i zdecydowanie mniejsze koszty leczenia.

 

Komentarze
Polecane artykuły

Nici rewitalizujące PDO

Implantacja (założenie) nici to nowy, coraz bardziej popularny zabieg stosowany w medycynie estetycznej. Rodzajów, długości, grubości i materiałów z których są wykonywane, jest kilka. Różnice dotyczą zarówno możliwości jakie dają, w postaci efektów zabiegów, jak również ceny – bo zasięg jest spory – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za pojedynczą nić. Na które nici się zdecydować i jakich rezultatów się spodziewać?

Czytaj więcej

Skinboosters – Nawilżenie dla skóry

Młodość i piękno niezmiennie kojarzy nam się z gładką, przyjemną w dotyku, nawilżoną, napiętą i sprężystą skórą. Niestety to właśnie na skórze najwcześniej widoczne są oznaki starzenia. Kobiety od wieków starają się zapobiegać zmarszczkom i utracie jędrności skóry. Najbardziej nowoczesnym sposobem rewitalizacji skóry jest zabieg Skinboosters.

Czytaj więcej

Osocze bogatopłytkowe czyli Wampirzy Lifting

Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest nowoczesną, odmładzającą skórę procedurą przeciwstarzeniową. Polega na wykorzystaniu własnej krwi pacjenta, z której przygotowuje się odpowiedni preparat – osocze. Zawarte w nim komórki i czynniki wzrostu stymulują skórę do regeneracji, dzięki czemu odzyskuje ona młodzieńczą witalność.

Czytaj więcej

Metody na przebarwienia

Przebarwienia czyli plamy pigmentacyjne to dla wielu osób uciążliwy i krępujący problem. Jest to również duże wyzwanie dla medycyny estetycznej, ponieważ leczenie przebarwień należy do najtrudniejszych procedur! Dlaczego? Rodzajów i przyczyn plam pigmentacyjnych jest wiele, a od prawidłowej diagnozy i doboru właściwej terapii zależy sukces leczenia.

Czytaj więcej

Karboksyterapia

Karboksyterapia to zabieg estetyczny polegający na nakłuciu skóry maleńkimi igłami, przez które wpuszcza się w tkankę skórną dwutlenek węgla. Efekt? Bardziej napięta i odmłodzona skóra. Zabieg nie tylko pozwala na redukcję zmarszczek, ale  daje również świetne rezultaty w walce z wiotkością, cellulitem, nadmiarem tkanki tłuszczowej czy utratą włosów.

Czytaj więcej

Mikrodermabrazja - złuszczanie naskórka

Regularne złuszczanie naskórka jest nieocenionym zabiegiem w pielęgnacji skóry - nie tylko znacznie poprawia jej wygląd, zwęża pory i niweluje przebarwienia, ale również spłyca powierzchowne zmarszczki. Najlepsze efekty uzyskamy łącząc zabiegi peelingów domowych ze specjalistycznymi, które wykonuje się w gabinetach kosmetycznych za pomocą aparatów do mikrodermabrazji.

Czytaj więcej

Peeling medyczny

Peeling medyczny, inaczej zwany dermopeelingiem jest aktualnie jednym z najbardziej popularnych zabiegów w gabinetach dermatologii estetycznej. Jest polecany osobom w każdym wieku. Reguluje gospodarkę łojotokową i ściąga pory u nastolatków, pomaga utrzymać gładką i promienną cerę u dwudziestolatków, po trzydziestce poprawia koloryt oraz odnawia skórę u osób dojrzałych. W szczególności polecany jest dla osób o bardzo zaniedbanej skórze, która wymaga natychmiastowej rewitalizacji. 

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl