fb

Lasery w służbie piękna

Laser. Słowo klucz w medycynie estetycznej. Większość gabinetów kusi nas tym magicznym słowem. Dla niewtajemniczonych podajemy: lasery różnią się między sobą m.in. mechanizmem działania, wskazaniami, poziomem bezpieczeństwa, cenami… Wymagają wiedzy i doświadczenia operatora. Chodzi o to, by zabieg był nie tylko skuteczny, lecz przede wszystkim bezpieczny.

Laser frakcyjny CO2 (ablacyjny i nieablacyjny)

Laser ablacyjny poprzez rozproszoną wiązkę „dziurkuje” skórę, pozostawiając w niej mikroskopijne ranki. Jako, że oddziaływanie wiązki nie obejmuje całej powierzchni miejsca poddawanego zabiegowi, otaczająca „dziurki” zdrowa tkanka uruchamia naturalne procesy odtwórcze i regeneracyjne. Dzięki temu w skórze pojawia się więcej kolagenu, białka odpowiedzialnego za jędrność, napięcie i elastyczność. Efekty przebudowy są spektakularne, ale należy się nastawić na bolesność zabiegu i założyć dłuższy czas na rekonwalescencję.

Laser nieablacyjny - działa delikatniej, uszkadza i pobudza do odnowy kolagenu, bez naruszenia ciągłości naskórka i skóry właściwej. Skóra jest podgrzewana, dlatego zabieg jest mało bolesny oraz nie wymaga długiego czasu gojenia. Należy się jednak liczyć z dużo słabszym efektem, niż w przypadku lasera ablacyjnego.

Wybór zależy od rodzaju wskazań – przy bliznach i skórze starzejącej się z dużą ilością zmarszczek polecany jest laser ablacyjny, osobom młodym z drobnymi zmarszczkami - laser nieablacyjny.

Radiofrekwencja (RF)

To prąd o częstotliwości fal radiowych, powodujący mocne ogrzanie skóry – w granicach od 45 – 60°C. Ogrzanie uruchamia proces odnowy skóry, polegający na obkurczeniu, regeneracji i przebudowie włókien kolagenowych. Efektem jest bardziej napięta i jędrna skóra. Działa bezboleśnie, a zabieg jest całkowicie bezpieczny i komfortowy. Możliwy jest też wariant z mikronakłuwaniem – wtedy skóra jest nakłuwana przez mikroigiełki, które po wprowadzeniu w skórę (do głębokości nawet 3,5 mm) są podgrzewane. Włókna kolagenowe obkurczają się, napinając skórę, a po kilku, kilkunastu tygodniach powstają nowe, zagęszczając ją i ujędrniając.

Światło podczerwone (IR)

Skóra jest wpierw schładzana, następnie podgrzana nawet do 65°C i… ponownie schładzana. Podrażnione w ten sposób włókna kolagenowe kurczą się do ich pierwotnej długości. Na koniec procedury stosuje się łagodzący, miejscowy masaż coolerem o temperaturze chłodzenia 0-20°C, co pozwala natychmiast powrócić do normalnej aktywności bez widocznych podrażnień czy zaczerwienienia. W efekcie skóra zostaje zagęszczona i ściągnięta, zwiększa się jej napięcie i elastyczność. Drugim, długofalowym skutkiem zabiegu, jest pobudzenie i stymulowanie fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych.

Ultradźwięki (US)

Ultradźwięki to nic innego jak niesłyszalne dla ucha fale radiowe. Wprawiają skórę w mikrodrgania, dzięki czemu poszerzają się przestrzenie międzykomórkowe skóry, co poprawia jej chłonność. W efekcie można do niej łatwiej wprowadzić specjalnie dobrane substancje czynne i preparaty kosmetyczne. W aspekcie mechanicznym ultradźwięki działają na skórę jak głęboki masaż. Taki mikromasaż odpręża mięśnie i poprawia ukrwienie. Poza tym wskutek wibracji fal dźwiękowych zwiększa się aktywność komórek skóry, co pobudza je też do regeneracji. Podczas stosowania ultradźwięków powstaje głębokie ciepło, które poprawia przemianę materii i przyspiesza krążenie limfy, w następstwie czego organizm może łatwiej wydalić substancje szkodliwe, rozpuszczone tłuszcze i resztki komórek. Fale dźwiękowe stymulują także odnowę kolagenu. Zabieg najczęściej jest bezbolesny, czasem niewielki ból może być odczuwalny przez kilka minut. Efekty widoczne są od razu po zabiegu, jednak najlepsze rezultaty obserwowane są po kilkunastu tygodniach.

Wybór lasera to zadanie lekarza. Dzięki zabiegom z wykorzystaniem laserów możesz:

• odmłodzić i odświeżyć skórę
• wyrównać jej strukturę i koloryt
• poprawić jej jędrność, napięcie oraz gęstość 
• zlikwidować nierówności i drobne zmarszczki
• zredukować blizny i rozstępy
Każda z metod ma swoje plusy i minusy, dlatego o żadnej z nich nie można powiedzieć, że jest najlepsza. Wykorzystują inne mechanizmy tak by indywidualnie dobrać je do Twojego problemu :) 

Komentarze
Polecane artykuły

Laserowe zamykanie naczynek krwionośnych

Rozszerzone naczynka to problem wielu z nas. Najczęściej winą za ich powstawanie obarcza się geny czyli rodzinną skłonność do słabości żył i kruchości ścian naczyń. Powstają na twarzy, dekolcie i nogach. Jednak jest sposób by się ich pozbyć! Laserowe likwidowanie zmian naczyniowych skutecznie poradzi sobie z tym problemem.

Czytaj więcej

Piękne i gładkie nogi

Kiedy robi się cieplej, coraz częściej decydujemy się na krótkie spódniczki lub spodenki. Warto wtedy jednak szczególnie zadbać o nogi, aby czuć się naprawdę komfortowo. Oczywiście pielęgnować skórę należy zawsze i to bez względu na porę roku. Stosowanie balsamów powinno więc stać się codziennym nawykiem. Dzięki temu skóra jest dobrze nawilżona i odżywiona, odpowiednio napięta i pełna blasku. Jednak część z nas męczy się z problemem usuwania niechcianego owłosienia. 

Czytaj więcej

Cellulit – jak się go pozbyć?

Nierówna powierzchnia skóry, czyli grudkowate rozmieszczenie tkanki podskórnej m.in. na udach, pośladkach, biodrach i brzuchu, to problem aż 80 proc. kobiet mieszkających w krajach rozwiniętych. Niestety kobiet, bo mężczyzn on prawie nie dotyczy. Wynika to z różnic w ogólnym funkcjonowaniu organizmów, jak również tendencji w odkładaniu się tłuszczu w organizmie.

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl