fb

Jak dbać o siebie będąc w ciąży i po ciąży?

Ciąża – to bezdyskusyjnie stan wyjątkowy i cudowny. Każdy o tym wie. Lecz nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dla kobiecego organizmu to czas maksymalnej mobilizacji, jak również i ekploatacji. Kolejny taki okres to… laktacja, kiedy to maluch wysysa resztkę dobrego. Co zrobić by organizm nie popadł w totalną ruinę? Jak o niego dbać?

Maluszek w brzuszku…Dieta, ruch i inne..

Właściwie należałoby dodać, że dbanie o dobry wygląd w ciąży przełoży się na dobry wygląd po porodzie I choć podczas ciąży możliwości nie ma za wiele, coś jednak zrobić można. Przede wszystkim zadbać o ruch i odpowiednią dietę! W miarę możliwości należy się ruszać –mogą być to spacery, mogą być to zajęcia dedykowane kobietom w tym stanie. Szeroka oferta dotyczy jogi, zajęć w basenie, ćwiczeń z piłką czy specjalnie wykorzystywanymi przyrządami. Wystarczy przejrzeć ofertę fitness klubów i basenów.

Jedzenie? Za żadną cenę ‘za dwoje’! W ciąży częste są zachcianki – i o ile nie mamy nic przeciwko śledziom i ogórkom kwaszonym – o tyle apetyt na batony, ciastka i chipsy powinien być skutecznie ograniczany. Słodycze służą tylko naszym komórkom tłuszczowym. Im więcej warzyw, kasz, owoców, ryb czy chudego nabiału - tym lepiej ma się nasz malec i my też.

Pielęgnacja? W pewnym zakresie. Efektem ubocznym ciąży często są rozstępy i cellulit. Większość kremów czy zabiegów, które świetnie sobie z nimi poradzą należy odłożyć na okres, gdy już maluch nie będzie korzystał z naszej piersi. Co możemy zrobić, to skupić się na profilaktyce. W jej ramach należy od pierwszych dni ciąży nawilżać skórę preparatami, które mają w swoim składzie emolienty. Doskonałe efekty zapewnia stosowanie witaminy E. Neutralizuje ona wolne rodniki i w dużych dawkach zapobiega utracie jędrności i elastyczności. Chroni skórę przed powstawaniem rozstępów i zwiększa odporność na podrażnienia. Dodatkowo przyszła mama powinna regularnie korzystać z masażu ciała, wykonanego z użyciem olejków, kremów wzmacniających, dostosowanych do kolejnych trymestrów ciąży. Taki masaż zmniejszy ból stawów i kręgosłupa, uelastyczni mięśnie, dotlenia ciało, zrelaksuje. Przyniesie ulgę zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży.

Maluszek na świecie:) Dieta, ruch cd…

Na początku należy podtrzymać dobre praktyki z okresu ciąży. Odpowiednia dieta, ruch (teraz będzie go aż nadto) oraz odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne z pewnością dadzą dobre rezultaty. Można już stosować większość balsamów ujędrniających i antycellulitowych do walki z rozstępami i cellulitem. Pomocny będzie też 5 minutowy masaż pod prysznicem wykonywany szorstką rękawicą. Pobudza krążenie i ujędrnia skórę oraz tkanki pod nią. Dodatkowo dwa razy w tygodniu warto robić peeling całego ciała (omijając przy tym biust). W ten sposób łatwiej zniknie cellulit, a rozstępy się zmniejszą (niestety, nie da się ich zlikwidować całkowicie).

Na wyjątkową pielęgnację zasługują w tym okresie piersi, ponieważ są bardzo obciążone, bo w krótkim czasie znacznie zwiększają swoją objętość. Należy im się odpowiedni biustonosz i masaż wodą z prysznica (na przemian chłodna i ciepła). Dla nich też stworzone zostały odpowiednie kosmetyki, które oprócz właściwości nawilżających przyniosą ukojenie.

Niezależnie czy jesteśmy w ciąży czy po porodzie, zawsze warto dbać o swój wygląd, gdyż jest on gwarantem naszego dobrego samopoczucia. Zadbana mama lepiej będzie sobie radzić z kolejnymi kilogramami, jak i nieprzespanymi nocami. Rolą otoczenia – męża, rodziny, znajomych powinno być zachęcanie i odciążanie mamy, by mogła znaleźć chwilę dla siebie i to nie tylko od święta…

31.05.2016
Komentarze
Polecane artykuły

Piękno na krańcach świata

Co kraj to obyczaj. Co kraj to inne podejście do pielęgnacji. Będąc nadal w temacie wakacyjnym przedstawiamy Wam przewodnik turystyczny śladami zabiegów pielęgnacyjnych. Zobaczcie w czym specjalizują się wybrane kraje czy regiony – może skusicie się na egzotyczną podróż by skorzystać z propozycji? :) 

Czytaj więcej

Co czyni nasze życie zdrowym i szczęśliwym?

75 lat – tyle trwało prawdopodobnie najdłuższe badanie życia dorosłych ludzi. Kolejne pokolenia naukowców z Harvardu śledziło losy 724 mężczyzn, włączonych do badania w wieku 19 lat. Co dwa lata, od 1938 roku, badacze rozmawiali z uczestnikami, pytając ich o pracę, rodzinę i zdrowie. To ekstremalnie rzadkie, z uwagi na długi okres, badanie dało możliwość uzyskania odpowiedzi na fundamentalne pytanie: co czyni nasze życie zdrowym i szczęśliwym?

Czytaj więcej

Metody na blizny i rozstępy

Rozstępy i blizny mają wiele cech wspólnych – to rozerwana z różnych przyczyn struktura skóry, będąca niekomfortowym defektem estetycznym, niezmiernie ciężkim do całkowitego usunięcia. Nie ma stuprocentowej możliwości likwidacji tego typu uszkodzeń skóry, ale z pewnością są zabiegi, które zminimalizują lub „zatuszują” problem. 

Czytaj więcej

Cellulit – jak się go pozbyć?

Nierówna powierzchnia skóry, czyli grudkowate rozmieszczenie tkanki podskórnej m.in. na udach, pośladkach, biodrach i brzuchu, to problem aż 80 proc. kobiet mieszkających w krajach rozwiniętych. Niestety kobiet, bo mężczyzn on prawie nie dotyczy. Wynika to z różnic w ogólnym funkcjonowaniu organizmów, jak również tendencji w odkładaniu się tłuszczu w organizmie.

Czytaj więcej

Metody na przebarwienia

Przebarwienia czyli plamy pigmentacyjne to dla wielu osób uciążliwy i krępujący problem. Jest to również duże wyzwanie dla medycyny estetycznej, ponieważ leczenie przebarwień należy do najtrudniejszych procedur! Dlaczego? Rodzajów i przyczyn plam pigmentacyjnych jest wiele, a od prawidłowej diagnozy i doboru właściwej terapii zależy sukces leczenia.

Czytaj więcej

Karboksyterapia

Karboksyterapia to zabieg estetyczny polegający na nakłuciu skóry maleńkimi igłami, przez które wpuszcza się w tkankę skórną dwutlenek węgla. Efekt? Bardziej napięta i odmłodzona skóra. Zabieg nie tylko pozwala na redukcję zmarszczek, ale  daje również świetne rezultaty w walce z wiotkością, cellulitem, nadmiarem tkanki tłuszczowej czy utratą włosów.

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl