fb

Eliksir młodości

Podejście do starzenia się w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Pojęcie ‘starzejmy się z godnością’ coraz częściej oznacza szczególne dbanie o zdrowie i wygląd niż godzenie się na zachodzące w organizmie zmiany. Żyjemy dłużej i aktywniej dlatego chcemy by nasza powierzchowność odpowiadała młodszemu, wewnętrznemu stanu ducha. Ale czy faktycznie możemy oszukać geny? 

Z czego wynika proces starzenia się?

Starzenie jest jednym z najbardziej skomplikowanych zjawisk, z jakimi ma do czynienia medycyna. Badacze są zgodni, że na jego tempo wpływają czynniki uszkadzające, takie jak: nieprawidłowa dieta, promieniowanie ultrafioletowe, toksyny, brak aktywności fizycznej czy stres. Czyli eliminując te czynniki jesteśmy w stanie żyć dłużej zdrowi. Ale co z genami? Czy proces starzenia jest w nich zapisany? Czy możemy je w jakikolwiek sposób modyfikować? Tu niestety prostej i jednej odpowiedzi nie ma. Badacze też są podzieleni. Najnowsze doniesienia z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie dotyczą genu MC1R, który po części wyjaśnia, dlaczego niektórzy z nas wyglądają starzej niż inni. Otóż ludzie, u których występuje pewna wersja tego genu, wydają się starsi średnio o dwa lata w stosunku do swojego wieku metrykalnego. Lecz takie odkrycie to właściwie niewielki krok do poznania całego procesu starzenia. Jedno jest pewne: magicznej tabletki brak.

Co zrobić by dłużej cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem?

Skoro na geny wpływu na razie nie mamy, warto sięgnąć po uznane i skuteczne sposoby jakimi są:

• niskokaloryczna dieta: to przede wszystkim warzywa, owoce (zwłaszcza jagodowe – czarne jagody, borówki, maliny, truskawki, porzeczki itd.) – najlepiej w wersji surowej. Wszelkie nasiona i orzechy oraz nieprzetworzone ziarna zbóż. Mile widziane będą owoce morza i ryby, rzadziej – nabiał i mięsa. Powinniśmy jeść też mniej, ale za to pokarmy pełnowartościowe.
• aktywność fizyczna – to już gratka dla urody. Większa częstotliwość akcji serca i ciśnienie krwi pomagają dostarczyć niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu nasza skóra staje się bardziej odżywiona, nie jest już taka ziemista, matowa i bez wyrazu – nabiera po prostu koloru i zdrowego blasku!
• redukcja stresu – łatwo powiedzieć. Jeśli ktoś ma naturę „zamartwiacza” trudno mu będzie z dnia na dzień zmienić swoje podejście. Nie od dziś przecież wiadomo, że ludzie traktujący życie, a zwłaszcza problemy z lekkim przymrużeniem oka żyją dłużej i z pewnością spokojniej. Może warto zacząć od innej strony i zainwestować 2-3 godziny tygodniowo w wysiłek fizyczny? To po pierwsze doskonała redukcja ‘zasiedziałego’ w głowie stresu, ale też i produkcja endorfin, dzięki którym czujemy się lepiej! Nie wspominając o korzyściach dla naszego wyglądu
• mamy tendencję starzeć się podobnie do naszych rodziców - często patrząc w lustro, widzimy swoją mamę lub tatę. Na podstawie zmian zachodzących w ich wyglądzie, możemy zadziałać profilaktycznie i szybciej sięgnąć po profesjonalne zabiegi kosmetyczne czy z zakresu medycyny estetycznej. W myśl zasady, że łatwiej zapobiegać niż leczyć.

Wnioski nasuwają się same. Zamiast bezczynnie siedzieć i marudzić, że genów oszukać się nie da, skorzystanie z kilku sprawdzonych rad z pewnością poprawi nasz wygląd oraz samopoczucie. A wiadomo: w zdrowym ciele, zdrowy duch!

Komentarze
Polecane artykuły

Jak dbać o siebie będąc w ciąży i po ciąży?

Ciąża – to bezdyskusyjnie stan wyjątkowy i cudowny. Każdy o tym wie. Lecz nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dla kobiecego organizmu to czas maksymalnej mobilizacji, jak również i ekploatacji. Kolejny taki okres to… laktacja, kiedy to maluch wysysa resztkę dobrego. Co zrobić by organizm nie popadł w totalną ruinę? Jak o niego dbać?

Czytaj więcej

Duety doskonałe

Starzenie się twarzy to rezultat wielu procesów. Część z nich jest widoczna – jak choćby starzenie się skóry, której z wiekiem ubywa kolagenu i kwasu hialuronowego, przez co staje się wiotka i cienka. Część jest ukryta – zmniejsza się objętość tkanki podskórnej, przebudowują i spłaszczają się kości, mięśnie stają się coraz cieńsze – twarz traci swój dotychczasowy kształt. Wystarczy porównać zdjęcie z dziś z tym sprzed 15-20 lat.

Czytaj więcej

Postaw na Trójkąt młodości

Kanony piękna obowiązują nie tylko w sztuce. Medycyna estetyczna też posiada swoje. Jednym z nich jest tzw. trójkąt młodości. Oznacza, że piękna i młoda twarz wpisuje się w figurę geometryczną o kształcie trójkąta, zwróconego wierzchołkiem do dołu. Widoczne jest to dzięki wyraźnie zarysowanym kościom policzkowym, zaznaczonej linii żuchwy i podbródka. Ale czy u wszystkich?

Czytaj więcej

Piękno bierze się ze zdrowia

Badanie profilaktyczne – często termin mylnie rozumiany. Kojarzony z badaniami przesiewowymi lub tymi na wyraźne zalecenie lekarza. A prawdą jest, że ich wykonanie we właściwym czasie to przede wszystkim nasz obowiązek i zarazem święty spokój. Dzięki nim nie przeoczysz drobnych problemów ze zdrowiem i zadziałasz zanim staną się poważne. 

Czytaj więcej

Śpij. Na zdrowie!

Sen jest niezbędny do życia - każdy to wie:)Często jednak traktujemy go po macoszemu i stawiamy na końcu kolejki naszych codziennych aktywności. Możemy się spokojnie położyć spać dopiero wtedy, gdy wszystkie inne zadania zostaną wykonane. A to poważny błąd, którym krzywdzimy samych siebie. Dlaczego? Co jednak dzieje się z naszym organizmem podczas snu i jakie procesy wtedy w nim zachodzą?

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl