fb

Druga skóra – rewolucją w medycynie i kosmetyce?

Mowa o najnowszym wynalazku naukowców z Massachusetts Institute Technology w USA – przezroczystej, syntetycznej skórze. Ten wyjątkowy polimer nałożony na skórę odmładza ją co najmniej o kilkanaście lat. To może być wynalazek wszechczasów – głoszą specjaliści. Dodatkowo odkrycie może wspomóc dermatologów w walce z chorobami skóry.

Poszukiwania syntetycznej skóry trwają od lat. Musi ona spełniać kilka niezbędnych kryteriów: być powłoką cienką, niezauważalną, oddającą właściwości mechaniczne i sprężyste zdrowej, młodej skóry. I tym razem chyba się udało :)

Worki pod oczami? Suchość skóry? To już nie problem!

Pierwsze badania dotyczyły osób właśnie z tym częstym estetycznym mankamentem. Okazało się że po nałożeniu preparatu w formie skóropodobnej powłoki poduszeczki znikały, a skóra nabierała nawilżenia. Podobne efekty uzyskiwano badając elastyczność skóry, która odżywiona polimerem stawała się gładka i sprężysta. Odkryto, że „druga skóra” zapobiega utracie wody nawet lepiej niż wazelina.

Przełom w dermatologii

Z uwagi na swoje właściwości polimer z powodzeniem może być stosowany w leczeniu egzemy, łuszczycy i innych chorób skóry. Doskonałe rezultaty zapowiada przy aplikacji leków na obszarach chorobowych, kiedy często nie więcej niż 10% pozostaje na miejscu. Polimer utrzymałby krem czy maść w miejscu posmarowania, poprawiając tym samym efekty lecznicze.

Jak to działa?

Wpierw nakłada się przeźroczystą warstwę w postaci klarownego płynu, który potem utrwala się specjalnym katalizatorem. Dzięki temu polimer tworzy silnie usieciowaną warstwę pozostającą na skórze do 24 godzin (na kształt niewidocznej maski).

"Druga skóra" składa się z powszechnie stosowanych chemikaliów uznanych za bezpieczne przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Naukowcy oceniają, że pod koniec roku będą gotowi złożyć wniosek o dopuszczenie do użytku. My już czekamy :)

13.05.2016
Komentarze
Polecane artykuły

Piękno na krańcach świata

Co kraj to obyczaj. Co kraj to inne podejście do pielęgnacji. Będąc nadal w temacie wakacyjnym przedstawiamy Wam przewodnik turystyczny śladami zabiegów pielęgnacyjnych. Zobaczcie w czym specjalizują się wybrane kraje czy regiony – może skusicie się na egzotyczną podróż by skorzystać z propozycji? :) 

Czytaj więcej

Co czyni nasze życie zdrowym i szczęśliwym?

75 lat – tyle trwało prawdopodobnie najdłuższe badanie życia dorosłych ludzi. Kolejne pokolenia naukowców z Harvardu śledziło losy 724 mężczyzn, włączonych do badania w wieku 19 lat. Co dwa lata, od 1938 roku, badacze rozmawiali z uczestnikami, pytając ich o pracę, rodzinę i zdrowie. To ekstremalnie rzadkie, z uwagi na długi okres, badanie dało możliwość uzyskania odpowiedzi na fundamentalne pytanie: co czyni nasze życie zdrowym i szczęśliwym?

Czytaj więcej

Piękno bierze się ze zdrowia

Badanie profilaktyczne – często termin mylnie rozumiany. Kojarzony z badaniami przesiewowymi lub tymi na wyraźne zalecenie lekarza. A prawdą jest, że ich wykonanie we właściwym czasie to przede wszystkim nasz obowiązek i zarazem święty spokój. Dzięki nim nie przeoczysz drobnych problemów ze zdrowiem i zadziałasz zanim staną się poważne. 

Czytaj więcej

Śpij. Na zdrowie!

Sen jest niezbędny do życia - każdy to wie:)Często jednak traktujemy go po macoszemu i stawiamy na końcu kolejki naszych codziennych aktywności. Możemy się spokojnie położyć spać dopiero wtedy, gdy wszystkie inne zadania zostaną wykonane. A to poważny błąd, którym krzywdzimy samych siebie. Dlaczego? Co jednak dzieje się z naszym organizmem podczas snu i jakie procesy wtedy w nim zachodzą?

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl