fb

Cukier przyczyną zmarszczek?

Do niedawna słychać było propagandowe: „Cukier krzepi!” Dziś coraz częściej mówi się: „słodka trucizna”. To, że cukier jest szkodliwy dla organizmu, wiadomo nie od dziś, ale jaki to ma związek ze skórą? A tym samym z urodą? Okazuje się, że ma.

Cukier w organizmie

Okazuje się, że zbyt wiele produktów w naszej diecie zawierających w składzie cukier może spowodować duże obciążenie dla organizmu. Jeśli wysokie stężenie będzie się zbyt długo utrzymywać, konsekwencją staje się rozregulowany metabolizm lub nawet cukrzyca typu 2, czy ciągły stan zapalny przyspieszający starzenie się skóry. W jego trakcie produkowane są enzymy, które trawią kolagen i elastynę – białka odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry, co kończy się wiotkością i zmarszczkami.

Innym procesem mającym wpływ na wygląd skóry jest glikacja białek. Chodzi w niej o przyłączanie się glukozy (cukru) do białek, jak elastyna czy kolagen. Przez to dochodzi do trwałego zniszczenia włókien kolagenu i elastyny. Naukowcy nie mają złudzeń – w ten sposób nasza cera szybciej się starzeje, pojawiają się zmarszczki i wszelkie objawy mijającego czasu. Skóra staje się mniej elastyczna i mniej odporna na wpływ czynników zewnętrznych.

Dieta a trądzik?

Jak olbrzymi jest wpływ diety na wygląd skóry zauważyła dr Loren Cordain, zajmująca się badaniami nad odżywianiem na Uniwersytecie Kolorado w USA. Razem z grupą dermatologów wskazała na związek między trądzikiem, który jest między innymi efektem zapalenia naskórka, a nieodpowiednią dietą. Mianowicie: w cywilizacji zachodniej trądzik pospolity dotyka 79% do 95% populacji młodzieży, a u osób w wieku powyżej 25 lat występuje od 40% do 54%. Są jednak miejsca, gdzie choroba ta jest całkowicie niespotykana. Mowa o społeczności Kitavan w Nowej Gwinei oraz Indianach z plemienia Ache w Paragwaju. W artykule zamieszczonym w czasopiśmie „Archives of Dermatology" badacze przypisują to sposobowi odżywiania przebadanych nastolatków. Diety tych współczesnych odosobnionych populacji ludzkich przypominają diety naszych dalekich przodków, nie zawierają bowiem cukru i białej mąki.

Co robić by zdrowo się odżywiać i zdrowo wyglądać?

Węglowodany są niezbędne dla organizmu, dlatego postaw na te zawierające cukry złożone, który dłużej trawione ułatwiają pracę insulinie. Wybieraj produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, warzywa i większość owoców (niewskazane są winogrona czy banany). Wyrzuć batoniki, ciastka, czekoladki – niech Cię nie kuszą, nie kupuj też nowych. Czytaj skład na etykietach produktów. Zdziwisz się, w jak wielu produktach znajduje się cukier.

Do tego odrobina sportu, w domu czy na siłowni, bądź kilkudziesięciominutowy spacer i uzupełnisz dostarczane przez cukier endorfiny, a wraz z nimi wymarzony błogi stan :)

 

Komentarze
Polecane artykuły

Na czym polega starzenie się twarzy?

Starzenie się twarzy można nazwać procesem wielopoziomowym. Dotyczy on nie tylko skóry, która staje się wiotka, sucha, pokryta zmarszczkami i przebarwieniami. Leżąca pod nią tkanka podskórna staje się coraz cieńsza oraz dodatkowo przemieszcza się w dół. Mięśnie ulegają ścieńczeniu, a kości twarzoczaszki się przebudowują. Zmieniają się proporcje twarzy. Czym charakteryzują się te zmiany – dobrze wiedzieć - by zareagować w odpowiednim czasie.

Czytaj więcej

Rano, po południu, wieczorem? Które zabiegi kiedy?

Która z nas nie chce wyglądać codziennie świeżo i promiennie? Bez pomocy skalpela, ale za to ze wsparciem ogólnie dostępnych kosmetyków? Pytanie retoryczne :) Ale czy wiesz, że o tym jak wyglądasz w ciągu dnia decyduje rodzaj Twojej pielęgnacji z poprzedniego wieczora? Domowe zabiegi pielęgnacyjne też posiadają swój rytm i stosując się do niego skazana jesteś na sukces! Poznaj oraz wdróż poniższy dzienny plan urodowych aktywności, by cieszyć się zadbanym i pełnym blasku wyglądem.

Czytaj więcej

Sucha skóra – jak się jej pozbyć?

Jędrna, gładka i elastyczna skóra jest symbolem młodości, dobrego samopoczucia i zdrowia. Niestety, każdego dnia odparowuje z niej woda przez co staje się sucha, szorstka, niejednokrotnie zaczerwieniona, a na koniec usiana drobnymi zmarszczkami. To nawracający i uciążliwy problem wielu kobiet oraz mężczyzn. Jak sobie z nią radzić? Zacznijmy od początku.

Czytaj więcej

Oda do młodości

Kiedy powinnyśmy udać się na pierwszą wizytę do lekarza medycyny estetycznej? To pytanie wielu z nas. Nie ma jednak ściśle ustalonej granicy – to Twoje samopoczucie i Twój wygląd Ci podpowiedzą. Lecz kiedy należy zacząć profesjonalne dbanie o skórę? To wiemy. Już w okolicach 20 urodzin. Dlaczego?

Czytaj więcej

Pora roku a operacja plastyczna

Operacja plastyczna to poważna decyzja, czasem podejmowana latami. Wymaga zdobycia informacji o zabiegu i lekarzu,  organizacji czasu potrzebnego na rekonwalescencję i funduszy. Nie rzadko też odwagi. Co jest jeszcze ważne decydując się na operacje i dlaczego operacje wykonywane w okresie około zimowym cieszą się takim powodzeniem?

Czytaj więcej

Piękne, lśniące włosy? Możesz je mieć!

Długie, krótkie, rude, blond, proste czy kręcone?? Najważniejsze by były lśniące, gładkie i zadbane. Mowa oczywiście o włosach, które niezależnie od obowiązującej mody, gdy są pełne połysku i witalności podkreślają kobiecość. Żółta kartka za suche, zniszczone i siwe.

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl