„Jesteś tym co jesz” – popularny dziś slogan. Eko trend na dobre zagościł w polskich domach: chcemy zdrowo się odżywiać, wybieramy organiczne kosmetyki, uprawiamy sport, ograniczamy chemię i inne szkodliwe dla nas substancje. Czy można coś więcej dla siebie robić, by żyć długo i cieszyć się zdrowiem? Tak, można do tego młodziej wyglądać i wolniej się starzeć. Jak? Przeczytajcie :)
Prawidłowa dieta nie tylko wpływa na Twój wygląd, czyli wagę, jakość skóry, włosów czy paznokci. Prawidłowa dieta przekłada się na Twój codzienny nastrój, na Twoje zachowanie, na Twoją witalność, a nawet inteligencję :) Pod słowem dieta kryje się kilka istotnych kryteriów, na które musisz zwrócić uwagę:
• regularność posiłków
• jakość posiłków
• odpowiednie nawadnianie
Każda pora dnia ma swój wewnętrzny zegar biologiczny. Rano, gdy się budzimy potrzebujemy energii. Dzień zacznij od wody z imbirem lub z cytryną - to dla zdrowia i lepszego metabolizmu. Śniadanie powinno być ciepłe, z dużą zawartością błonnika i węglowodanów, pochodzących z pełnoziarnistych produktów. Południe to czas pracy na pełnych obrotach, na obiad wybierz mięso lub rybę oraz dużo warzyw. Wieczorem przygotuj organizm do snu delikatną i lekkostrawną kolacją. Posiłki staraj się jeść w spokoju, a między posiłkami zrezygnuj z przekąsek (często przetworzonych produktów, zawierających cukier i tłuszcze).
Dieta młodości to nienasycone kwasy tłuszczowe omega, witaminy (szczególnie A, C i E), flawonoidy i resweratrole. Kwasy nienasycone znajdziesz w olejach (kukurydzianym, sojowym, słonecznikowym), rybach morskich i owocach morza. Witamina A (zawarta w pomarańczowych warzywach, serze, maśle) pomaga w utrzymaniu prawidłowego wyglądu skóry i opóźnia procesy starzenia. Witamina C (obecna w warzywach kapustnych, owocach jagodowych, ziemniakach) neutralizuje wolne rodniki i bierze udział w wytwarzaniu kolagenu. Witamina E (występuje w orzechach, pełnoziarnistych ziarnach zbóż, zielonych warzywach liściastych) przeciwdziała starzeniu się komórek. Więcej o witaminach znajdziesz TU. Flawonoidy i resweratrole (zawarte w aronii, jagodach, winogronach, kapuście, czosnku) sprawiają, że komórki zwalczają wolne rodniki i mają większą zdolność do odnowy oraz regeneracji uszkodzeń.
Woda bierze udział w każdym procesie metabolicznym zachodzącym w naszym organizmie. Pobudza go, dotlenia i wypłukuje toksyny. Regularnie pij wodę w ciągu dnia, by systematycznie dostarczać ją organizmowi. Uzyskasz nie tylko zdrowszy i bardziej witalny wygląd, lecz dodatkowo poprawisz nastrój. Udowodniono, że odwodnienie organizmu może powodować gorsze samopoczucie.
Już dziś możesz zadbać o siebie, swój wygląd, nastrój, w bardzo prosty i właściwie darmowy sposób. Wystarczy, że będziesz uważniej patrzeć na to co kupujesz i jesz. To takie proste :)
W 5 dekadzie życia mamy do czynienia z podwójnym problemem, który nakładając się, pogarsza nasz wygląd i kondycję skóry. Mowa tu o zmianach wynikających z upływającego czasu oraz objawach związanych z zachodzącą w tym czasie menopauzą. Jedno jest pewne: to ostatni dzwonek na to, by zastymulować naturalne procesy regeneracyjne skóry i powalczyć o młodszy wygląd.
Delikatna skóra twarzy potrzebuje regeneracji i nawilżania. Dermatolodzy podkreślają, że kluczem do pięknej i zdrowo wyglądającej skóry jest codzienny, właściwy demakijaż. Czy wiecie, że Japonki, właścicielki idealnych skór, w tym celu używają kilkanaście kosmetyków? Stworzyły prawdziwy rytuał, któremu zawdzięczają piękną, świeżą cerę. Podpowiadamy jak to robić dobrze :)
Badanie profilaktyczne – często termin mylnie rozumiany. Kojarzony z badaniami przesiewowymi lub tymi na wyraźne zalecenie lekarza. A prawdą jest, że ich wykonanie we właściwym czasie to przede wszystkim nasz obowiązek i zarazem święty spokój. Dzięki nim nie przeoczysz drobnych problemów ze zdrowiem i zadziałasz zanim staną się poważne.
Starzenie się twarzy można nazwać procesem wielopoziomowym. Dotyczy on nie tylko skóry, która staje się wiotka, sucha, pokryta zmarszczkami i przebarwieniami. Leżąca pod nią tkanka podskórna staje się coraz cieńsza oraz dodatkowo przemieszcza się w dół. Mięśnie ulegają ścieńczeniu, a kości twarzoczaszki się przebudowują. Zmieniają się proporcje twarzy. Czym charakteryzują się te zmiany – dobrze wiedzieć - by zareagować w odpowiednim czasie.
Czasy, kiedy tatuaż kojarzył się z marynarzem albo recydywistą minęły bezpowrotnie. Dzisiaj tatuaże bez pardonu wkraczają na salony, dumnie prężąc się na ramionach, plecach, a nawet twarzach. Mogą być czarno-białe, kolorowe, zawierać napisy, przedstawiać postaci lub oryginalne wzory. Jedyna cecha wspólna to zgodność z charakterem noszącego.