fb

Cellulit – jak się go pozbyć?

Nierówna powierzchnia skóry, czyli grudkowate rozmieszczenie tkanki podskórnej m.in. na udach, pośladkach, biodrach i brzuchu, to problem aż 80 proc. kobiet mieszkających w krajach rozwiniętych. Niestety kobiet, bo mężczyzn on prawie nie dotyczy. Wynika to z różnic w ogólnym funkcjonowaniu organizmów, jak również tendencji w odkładaniu się tłuszczu w organizmie.

Dlaczego jest tak powszechny współcześnie, a za czasów naszych babć praktycznie nikt o nim nie słyszał? Powód jest prosty. Cellulit to rodzaj choroby cywilizacyjnej, która jest efektem nieodpowiedniej diety, braku ruchu wynikającego z wielogodzinnego przesiadywania w biurze i w samochodzie oraz zmian hormonalnych, które często serwujemy sobie w postaci pigułek antykoncepcyjnych oraz różnych kuracji hormonalnych. Cellulit atakuje najczęściej wtedy, gdy dochodzi do tzw. burzy hormonalnej, a więc w okresie dojrzewania, menopauzy, a także ciąży. Ale nie tylko hormony są tu winne.

O co chodzi z cellulitem?

„Skórka pomarańczy” - to określenie nieestetycznych defektów skórnych, spowodowane powiększeniem i nierównomiernym rozmieszczeniem przerośniętych komórek tłuszczowych, wody i produktów przemiany materii. Prawidłowe komórki tłuszczowe mają średnicę około 1-2 mm. U osób z cellulitem zdarzają się komórki o średnicy 10 razy większej. Komórki są zwykle usuwane przez limfę, ale u osób z cellulitem jej przepływ jest zaburzony. Widoczne grudki i nierówności to powiększone komórki tłuszczowe. Kiedy się powiększają, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne. Skutkuje to pogorszeniem się krążenia krwi i wydalania produktów przemiany materii oraz toksyn. Nieusunięte substancje i woda zalegają w tkankach, powiększają się i tworzą tzw. skórkę pomarańczową.

Z cellulitem można skutecznie walczyć, ale aby się go pozbyć trzeba przystąpić do działania natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych zmian. Podczas gdy w początkowej fazie wystarczy odpowiednia dieta, ćwiczenia czy kosmetyki drenujące, tak w kolejnych fazach na pomoc przychodzi medycyna estetyczna.

Zabiegi wykorzystywane w walce z celulitem

 • mezoterapia – miejscowe wstrzykiwanie w chorobowo zmienione miejsca substancji poprawiających mikrokrążenie oraz rozkład tłuszczów
 • presoterapia - odpowiednie uciskanie skóry pobudzające mikrokrążenie, eliminację tłuszczów oraz przepływ limfy
 • drenaż limfatyczny – stymulacja przepływu limfy ręcznie lub przy pomocy urządzeń (wałkujące skórę rolki, impulsy elektryczne). Zabieg poprawia obieg limfy, co skutkuje wydaleniem z organizmu wody i zbędnych produktów przemiany materii oraz zmniejszenie warstw tłuszczu
 • "body wraping", guam – zabieg, na potrzeby którego wykorzystuje się preparaty rozszerzające naczynia krwionośne wspomagające usuwanie wody i toksyn np. na bazie alg. Posmarowane nimi ciało owija się folią
 • endermologia - masaż zasysającymi skórę rolkami. Poprawia krążenie krwi i pomaga rozbić złogi cellulitowe
 • terapia ultradźwiękami - rodzaj masażu wykorzystujący fale o wysokiej częstotliwości, które wnikają w głąb tkanek i wspomagają wydalenie tłuszczu z komórek oraz zmiękczają zwłóknienia
 • elektrolipoforeza - w skórze umieszcza się cienkie i długie igły, które łączy się z generatorem prądu o niskiej częstotliwości. Wytworzone pole elektomagnetyczne pobudza drenaż limfatyczny oraz wydalanie tłuszczu
 • lasery, których promienie pobudzają przepływ krwi i spalanie tłuszczu
 • krioterapia – niska temperatura poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, co powoduje jej wyszczuplenie i ujędrnienie. W trakcie zabiegu wykorzystywane jest również laserowe światło, które zwiększa gęstość kolagenu
 • kąpiele solankowe - dzięki jonom magnezu, jodu i wapnia poprawiają przemianę materii i ukrwienie skóry
 • liposukcja – odsysanie tkanki tłuszczowej z miejsc objętych cellulitem

Aby osiągnąć zauważalne efekty należy poddać się serii co najmniej kilku zabiegów. Należy pamiętać, że rezultaty zabiegów nie będą trwałe jeżeli nie będzie im towarzyszyła zmiana diety i odpowiednia ilość ruchu.

Komentarze
Polecane artykuły

Jak stracić zbędne kilogramy?

Wielkimi krokami zbliża się wiosna i lato, a więc czas na lekkie ubrania, krótkie spodnie czy spódniczki, a w perspektywie wakacyjne wyjazdy nad morze lub jeziora. A często zima – czyli mniejszy ruch,  a większy apetyt – zostawiła po sobie ślady, w postaci niechcianego tłuszczyku tu i ówdzie…Jak się go pozbyć w dwa miesiące?

Czytaj więcej

Laserowe zamykanie naczynek krwionośnych

Rozszerzone naczynka to problem wielu z nas. Najczęściej winą za ich powstawanie obarcza się geny czyli rodzinną skłonność do słabości żył i kruchości ścian naczyń. Powstają na twarzy, dekolcie i nogach. Jednak jest sposób by się ich pozbyć! Laserowe likwidowanie zmian naczyniowych skutecznie poradzi sobie z tym problemem.

Czytaj więcej

Piękne i gładkie nogi

Kiedy robi się cieplej, coraz częściej decydujemy się na krótkie spódniczki lub spodenki. Warto wtedy jednak szczególnie zadbać o nogi, aby czuć się naprawdę komfortowo. Oczywiście pielęgnować skórę należy zawsze i to bez względu na porę roku. Stosowanie balsamów powinno więc stać się codziennym nawykiem. Dzięki temu skóra jest dobrze nawilżona i odżywiona, odpowiednio napięta i pełna blasku. Jednak część z nas męczy się z problemem usuwania niechcianego owłosienia. 

Czytaj więcej

Kawitacja ultradźwiękowa

Wytrwałość i konsekwencja to klucz do sukcesu w walce ze zbędnymi kilogramami. Nie zawsze jednak rezultaty odchudzania widoczne są tak szybko i spektakularnie jakbyśmy sobie tego życzyły. Dlatego do pakietu diety i aktywności fizycznej warto dodać kawitację ultradźwiękową, która w szybki i bezpieczny sposób zlikwiduje uciążliwe fałdki tłuszczu.

Czytaj więcej

Karboksyterapia

Karboksyterapia to zabieg estetyczny polegający na nakłuciu skóry maleńkimi igłami, przez które wpuszcza się w tkankę skórną dwutlenek węgla. Efekt? Bardziej napięta i odmłodzona skóra. Zabieg nie tylko pozwala na redukcję zmarszczek, ale  daje również świetne rezultaty w walce z wiotkością, cellulitem, nadmiarem tkanki tłuszczowej czy utratą włosów.

Czytaj więcej

Lipoliza iniekcyjna

Zgrabna i szczupła sylwetka, ubranie nawet o 2 rozmiary mniejsze to marzenie większości z nas. Miejscowe nagromadzenia tłuszczu, należą do najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Nic więc dziwnego, że współczesna medycyna stale donosi o nowych rozwiązaniach likwidujących tego typu problemy. Czy możemy temu zaradzić w sposób niewiążący się z typową operacją?

Czytaj więcej

© 2012-2022 Magnaro

realizacja: net-ATAK.pl